Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Piękna dekoracja stołu wielkanocnego | jak zrobić?

Proste ozdoby na stół

Wielkanoc to w naszej kulturze i tradycji jedno z najważniejszych świąt w roku. Tak jak Boże Narodzenie bez Wigilii, również Wielkanoc nie może obyć się bez uroczystego świątecznego śniadania przy suto zastawionym stole. Co roku pojawiają się na nim tradycyjne potrawy, takie jak aromatyczny żurek z kiełbasą, wędliny z chrzanem, sałatki, baby i mazurki, no i oczywiście święcone, pięknie zdobione jajka, czyli pisanki. Jednak żadna z tych wspaniałych potraw nie cieszyłaby nas swoim smakiem, gdyby stół wyglądał nieestetycznie.

Świąteczny stół pełni w czasie Wielkanocy rolę centrum życia rodzinnego, to przy nim cieszymy się towarzystwem najbliższych nam osób, na co na co dzień często nie mamy czasu, dlatego jego wystrój nie jest zatem bez znaczenia. Zadbajmy zatem aby w te święta stół prezentował się pięknie, nie tylko za sprawą białego obrusu i eleganckiej zastawy, a także dzięki prostym, ale ładnym i oryginalnym dekoracjom, dzięki którym jeszcze bardziej poczujemy klimat i atmosferę  świąt.

Dekoracje na świąteczny stół powinny być utrzymane w wiosennej kolorystyce, a więc w jasnych, pastelowych barwach, np. zieleniach, żółciach czy bieli. Warto udekorować stół wiosennymi kwiatami, np. krokusami, żonkilami, stokrotkami, ale także zieloną rzeżuchą, owsem czy prostymi ozdobami z wikliny oraz papieru i jajek – z ich przygotowaniem poradzą sobie nawet dzieci, a przy okazji będzie to dla nich wspaniała zabawa.

O żywych, zielonych dekoracjach trzeba pomyśleć odpowiednio wcześniej, jeszcze kilka tygodni przed świętami. W małej miseczce możemy posiać owies lub trawkę, a gdy wyrosną zielone źdźbła, możemy ułożyć pomiędzy nimi małe, pięknie nakrapiane przepiórcze jajka, dzięki czemu uzyskamy urocze, zielone gniazdko. Również z rzeżuchy można wykonać ładne wielkanocne kompozycje, np. siejąc ją w kolorowych skorupkach jajek kurzych, wyłożonych zwilżona watą lub ligniną. Te maleńkie doniczki ustawione na stojaczkach do jajek sprawią, że wielkanocny stół będzie wyglądał bardzo oryginalnie.

Bardzo gustownie i stylowo będą prezentowały się także świeże kwiaty cięte, jeśli włożymy je do szklanego, przejrzystego wazonu, w którym umieścimy małe, sztuczne jajka w jednolitych kolorach. Świeże kwiaty, np. krótko ścięte białe goździki możemy również wyłożyć na paterę z wodą, a pomiędzy nimi poukładać wydmuszki.

Wspaniałe dekoracje stołu można także wykonać z papieru – misterne wiosenne kwiaty z bibuły, np. krokusy, goździki, tulipany czy żonkile, które ułożymy w wiklinowym koszyczku w piękny bukiet niemalże wyglądają jak żywe. Dzieci mogą natomiast przygotować na stół wielkanocny papierowe koszyczki na małe jajka albo powycinać ze sztywnego papieru zajączki, baranki i kurczaczki. Poradza sobie także bez wątpienia z wykonaniem takich zwierzątek z masy solnej lub plasteliny.