Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Baranek z masy solnej | jak zrobić?

Dla dzieci; z bibuły, balona, masy solnej

Wielkanoc to bardzo rodzinne święta, dlatego warto w przygotowania do nich zaangażować całą rodzinę, również jej najmłodszych członków. Oczywiście, jak co roku, maluchy wprost nie będą mogły się doczekać zdobienia pisanek, jednak malowanie jajek to nie wszystko w czym mogą pomagać. W końcu w każdym dziecku drzemie mały artysta, każde ma wprost nieopisaną wyobraźnię i zapał do tworzenia, dlatego poprośmy dzieci, aby na święta przygotowały ozdoby, którymi następnie wspólnie z rodzicami udekorują mieszkanie. Na pewno żaden brzdąc nam tego nie odmówi.

Dzieci mogą przygotować ozdoby wielkanocne z różnych materiałów, przede wszystkim z tych, które na pewno maja w domu, np. bloku, papieru kolorowego czy bibuły, ale także z masy solnej, co dla wielu z nich być może będzie nowością, a jak wiadomo, każde dziecko uwielbia nowe zabawy. Poza tym do przygotowania ozdób przydadzą się na pewno nożyczki, klej, kolorowe wstążki czy taśma samoprzylepna.

Wspaniałą ozdobą mieszkania, a właściwie okien, będą piękne witraże wielkanocne do przyklejenia na szybach. Do ich wykonania potrzebne będą dwie kartki bloku technicznego tego samego formatu, najlepiej A4, kolorowa bibuła, ołówek, nożyczki i klej. Najpierw na kartce należy narysować wybrany motyw, np. kształt jajka, w którym będzie można wyciąć otwór w innym, dowolnym kształcie. Można także wybrać jeden z gotowych szablonów witraży wielkanocnych, których w Internecie znajdziemy całe mnóstwo. Po wydrukowaniu odbijamy ten sam szablon na dwóch kartkach papieru technicznego, wycinamy, na jednej miejsca puste w środku zaklejamy bibułą, a następnie sklejamy klejem obie części szablonu, tak aby dokładnie pasowały do siebie, a bibuła znajdowała się pomiędzy nimi. Gotowy witraż przyklejamy  do szyby bezbarwną taśma samoprzylepną.

Maluchy uwielbiają lepić różne rzeczy z plasteliny, wiec na pewno spodoba im się także zabawa z masą solną. Można z niej ulepić praktycznie wszystko, dlatego będą miały ogromne pole do popisu. Najpierw jednak trzeba przygotować masę solną, do której potrzebujemy szklanki mąki, szklanki soli oraz 125 ml wrzątku. Wszystkie składniki mieszamy i wyrabiamy gładkie ciasto, a gdy będzie gotowe, dzieci mogą formować z niego wybrane kształty, np. zajączki, baranki czy jajka. Po wykonaniu ozdób najbezpieczniej jest wysuszyć je na świeżym powietrzu, wówczas nie popękają, jednak wiąże się z kilkudniowym oczekiwaniem na efekty. Szybszym  sposobem jest umieszczenie figurek w piekarniku elektrycznym w nagrzanym do temperatury 75 stopni C. Po wysuszeniu  można pomalować je farbkami akrylowymi lub plakatowymi.

Dzieci mogą wykonać także gigantyczne pisanki z nadmuchanych wcześniej baloników. Mogą pomalować je flamastrami, żelowymi farbkami do szkła albo wykleić na nich wzorki wycięte z samoprzylepnego papieru kolorowego. Tak duża pisanka bez wątpienia będzie imponującą dekoracją wielkanocną.