Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Wiązanki wielkanocne na cmentarz | jak zrobić?

Prosta florystyka i bukiety na groby

Święta Wielkanocne to czas, kiedy szczególnie mocno odczuwamy, jak ważni są dla nas nasi bliscy, rodzina i przyjaciele. Spędzamy z nimi czas przy świątecznym stole i cieszymy się ich obecnością, jednak nie powinniśmy także zapominać o tych, którzy już odeszli. Nie tylko Święto Zmarłych, ale również Wielkanoc jest doskonałą okazją, aby wybrać się na cmentarz, zapalić symboliczny znicz i udekorować groby bliskich. Jakie jednak dekoracje nagrobne wybrać na Święta Wielkiej Nocy?

Florystyka cmentarna oferuje nam bardzo szeroki wybór dekoracji na cmentarz w zależności od pory roku czy rodzaju święta. Inne będą ozdoby na Święto Zmarłych, które przypada na koniec jesieni, więc z żywych kwiatów możemy pozwolić sobie praktycznie na chryzantemy, inne latem, kiedy groby można pięknie przystroić żywymi kwiatami w wazonach. Również wiosna, podczas której wszystko się zieleni stwarza wiele możliwości, dlatego grób na Wielkanoc powinien wyglądać szczególnie pięknie.

Przede wszystkim, jeśli tylko święta nie wypadną zbyt wcześnie i będzie wystarczająco ciepło, warto ozdobić nagrobki żywymi kompozycjami roślinnymi. Mogą to być przepiękne wiązanki ze świeżych typowo wiosennych kwiatów, takich jak tulipany, żonkile, krokusy czy hiacynty, które w tym okresie znajdziemy praktycznie w każdej kwiaciarni. Na grobach można także posadzić pięknie kwitnące rośliny cebulowe, ale żeby móc się nimi cieszyć na wiosnę, o włożeniu cebulek do ziemi należ pomyśleć jeszcze jesienią, poprzedniego roku. Wspaniałą wiosenna dekoracją grobów są także gałązki bazi albo obsypane intensywnie żółtymi kwiatuszkami gałązki forsycji w wazonach.

Wśród wielkanocnych kompozycji na groby bardzo popularne są także różnego rodzaju koszyczki – w końcu koszyk wielkanocny jest typowym symbolem tych świąt. Taki stroik może być wypełniony jodłowymi gałązkami lub bukszpanem oraz sztucznymi kolorowymi pisankami i wstążkami w kolorach wiosny, np. białymi, żółtymi czy jasnozielonymi. Można umieścić w nim również kurczaczka lub baranka, będącego symbolem zmartwychwstania i życia wiecznego.

Podobnie jak w innych porach roku, na wiosnę groby można ozdobić także wieńcami. Wieńce na różne okazje różnią się jednak między sobą, dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę na rodzaj użytych roślin, ale także na sposób ich komponowania i kolorystykę. Skoro wiosna i Wielkanoc to czas radości, również wieńce na grobach powinny być zachowane w wiosennych, radosnych barwach. Zamiast żałobnego fioletu czy sztucznych kwiatów w kolorze czerwieni, bardziej odpowiednich na wiązanki bożonarodzeniowe, lepiej wybierać wiązanki o kwiatach białych, kremowych albo żółtych.