Tradycyjna duża palma wielkanocna

Wiosna to pora roku, kiedy wszystko zaczyna rozkwitać i budzić się do życia, dni stają się coraz cieplejsze, a słońce ogrzewa nas coraz mocniej swoimi promieniami, sprawiając, że jesteśmy pełni energii i chęci do działania. W tym okresie obchodzimy również Święta Wielkiej Nocy, a tydzień przed nimi Niedzielę Palmową. Na ten dzień, tradycyjnie kultywując ludowe zwyczaje, przygotowujemy piękne palmy wielkanocne.

Zwyczaj święcenia palm znany jest w Polsce od czasów średniowiecza i obchodzony jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Palmy, które niekiedy zastępowane były gałązkami wierzbowymi, w symbolice kościoła są znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Wiąże się z nimi także wiele innych zwyczajów – dawniej wierzono, iż poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy oraz pola uprawne przed czarami i złem, dlatego po powrocie z kościoła kropiono członków rodziny palmą, by uchronić ich przed chorobami i głodem. Bazie palmowe mieszano natomiast z materiałem siewnym, by zapewnić sobie urodzaj, a duża i dorodna palma miała gwarantować długie i szczęśliwe życie.

Palmy wielkanocne mogą być wykonywane z różnych materiałów, w zależności od regionu różniąc się wyglądem i techniką wykonania. Przykładowo typowa palma kurpiowska jest wykonywana z pnia ściętej jodły lub świerka, który na całej swej długości oplatany jest widłakiem, gałązkami borówki i wrzosami, dodatkowo ozdobionego wstążkami oraz kwiatami z bibuły, czubek zas pozostaje zielony. Palma góralska natomiast robiona jest najczęściej z pęku witek wierzbowych, wikliny albo leszczyny, a jej czubek zdobią bazie, jedlina,  ozdoby z bibuły i wstążki. Palmy z tych rejonów Polski należą do najbardziej znanych i najbardziej imponujących, jednak każdy z nas może samodzielnie wykonać taką ozdobę. Jak zatem zrobić dużą palmę wielkanocną?

Potrzebujemy do tego przede wszystkim kijka, który będzie stanowił rdzeń palmy i do którego przymocujemy pozostałe elementy. Możemy wykorzystać do tego grubą, prostą gałąź albo kijek bambusowy, wówczas palma będzie lżejsza. Pozostałe materiały to kwestia wyobraźni – mogą to być suszone kwiaty, różnego rodzaju gałązki, np. wierzbowe, jedlinowe, gałązki porzeczki czy bukszpanu, poza tym doskonale sprawdzą się suche trawy o ozdobnych kwiatostanach, zboża, bazie, a nawet owoce, np. dzikiej róży. Suche rośliny można ufarbować barwnikami do bielizny albo farbą w sprayu , wówczas będą miały piękne, wyraziste kolory. Przydadzą się również kwiaty z bibuły, kolorowe wstążki, klej, nożyczki, drucik oraz sznurek.

Najpierw należy owinąć kij kolorowa bibułką, tak aby nie było wolnej przestrzeni. Najlepiej przykleić ją klejem i owinąć nitką. Następnie za pomocą sznurka lub drucika przymocowujemy gałązki i pozostałe rośliny, tak aby powstały kolorowe piętra. Na koniec dokładamy kolorowe wstążki. Taka palma bez wątpienia będzie wspaniałą ozdobą naszego domu.


Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 364

Fatal error: Uncaught Exception: Cache directory not writable. Comet Cache needs this directory please: `/home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache/http/www-xn--wizankawielkanocna-jcc-waw-pl`. Set permissions to `755` or higher; `777` might be needed in some cases. in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:367 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-includes/functions.php(3730): ob_end_flush() #2 /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 367