Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/ojx.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Stroiki i ozdoby z rzeżuchą | jak zrobić?

Dekoracje z zieloną rzeżuchą

Kiedy zbliżają się Święta Wielkanocne, zaczynamy zastanawiać się, jak zachwycić naszych bliskich pięknie zastawionym podczas śniadania wielkanocnego stołem i oryginalnie udekorowanym mieszkaniem. Wielkanoc to bowiem niezwykły okres, kiedy zapraszamy do siebie rodzinę i przyjaciół, aby w radości wspólnie spędzać czas i cieszyć się swoim towarzystwem. Jak zatem sprawić, aby nasze mieszkanie wręcz emanowało magiczną atmosferą Wielkanocy?

Wielkanocne ozdoby w dzisiejszych czasach są rozmaite, w sklepach znajdziemy mnóstwo gotowych stroików i kompozycji, pięknie zdobionych wieńców wielkanocnych, wiklinowych koszyczków, figurek czy sztucznych pisanek. Każda z tych dekoracji na pewno upiększy nasze mieszkanie, jednak na Wielkanoc w naszym domu nie może zabraknąć również tradycyjnych, żywych ozdób z rzeżuchy, które bez najmniejszego problemu wykonamy samodzielnie i to za przysłowiowe grosze.

Rzeżucha jest jednym z najpopularniejszych symboli Świąt Wielkiej Nocy i odradzającego się życia. Jest nie tylko wspaniałym elementem dekoracyjnym naszego stołu, ale jest również niezwykle zdrowa, bogata w witaminę C, PP, B1, a także pierwiastki takie jak magnez czy jod. Rzeżucha wspaniale wpływa także na cerę, wzmacnia włosy i paznokcie oraz pobudza apetyt. Jest również z powodzeniem wykorzystywana w kulinariach, gdyż wspaniale podkreśla smak wielu potraw. Skupmy się jednak na możliwości wykorzystania tej rośliny jako dekoracji, gdyż ozdoby z rzeżuchy prezentują się niezwykle ładnie.

Dekoracje wielkanocne z rzeżuchą to przede wszystkim różne oryginalne pojemniczki, w których nasionka tego gatunku wysiewamy około tygodnia przed świętami. Wyściełamy je zwilżoną watą lub ligniną, a po wysianiu umieszczamy w jasnym miejscu o temperaturze około 20-22 stopni, codziennie sprawdzając czy podłoże jest wystarczająco wilgotne i w razie potrzeby delikatnie podlewając lub spryskując wodą. Po kilku dniach roślinki powinny mieć już wysokość około 6 centymetrów.

Rzeżucha wysiana w dość dużym, płaskim pojemniku, np. półmisku, będzie stanowiła wspaniałą zieloną łączkę, na której ułożyć możemy cukrowe baranki czy zające albo krótko ścięte wiosenne kwiaty. Jeśli na środku małego, okrągłego talerzyka z rzeżuchą ułożymy kilka małych, np. przepiórczych jajek, uzyskamy urocze, zielone gniazdko, które dodatkowo możemy ozdobić kolorowymi piórkami albo pomiędzy jajka włożyć kurczaczka.

Bardzo oryginalną ozdobą, która wręcz urzeka swoją prostotą, są także maleńkie doniczki na rzeżuchę wykonane ze skorupek jajek kurzych. Wystarczy do połówki skorupki – może być pomalowana – wrzucić kłębuszek zwilżonej waty oraz nasionka i po tygodniu mamy wspaniałą ozdobę stołu wielkanocnego.